Wzmianki o występowaniu w Szczawnie niezwykłych wód pochodzą z dawnych wieków, ale za datę powstania uzdrowiska przyjmuje się rok 1601, kiedy wykonano pierwsze analizy tych wód, a lekarz jeleniogórski, Casparus Schwenckfelt zwrócił uwagę w swoim dziele "Catalogus Stirpium et Fossilium Silesiae" na właściwości lecznicze tych wód. Szczawno Zdrój (woj. dolnośląskie) jest dolnośląskim uzdrowiskiem podgórskim, położonym na wysokości 400-430 m n.p.m., w pobliży Wałbrzycha. Uzdrowisko położone jest w Sudetach Środkowych, w dolinie potoku Szczawnik. Atrakcją uzdrowiska są parki Zdrojowy i Szwedzki z egzotyczną roślinnością rzadkimi gatunkami drzew i krzewów. Centralnymi obiektami są Dom Zdrojowy zbudowany w latach 1908-1911 oraz Zakład Przyrodoleczniczy, powstały w rezultacie gruntownej przebudowy dawnego zakładu (Luisenbad). Kolejnym atrakcyjnym obiektem jest Pijalnia Wód wraz z Halą Spacerową, konstrukcji drewnianej. Szczawno Zdrój ma unikalny w Europie system płytkich ujęć dzwonowych wód, wodo i gazoszczelnych, zbudowany w latach 1908-1912 prze firmę Scherrer (źródła Dąbrówka, Mieszko, Marta, Młynarz).
KLIMAT
Klimat - podgórski, łagodnie i umiarkowanie bodźcowy, zmodyfikowany oddziaływaniem pobliskiego Wałbrzycha. Zasłonięcie horyzontu ogranicza dopływ promieniowania słonecznego,. Warunki przewietrzenia doliny Szczawnika są stosunkowo dobre. Nierównomierne nagrzewanie się zboczy doliny powoduje powstawanie lokalnej cyrkulacji powietrza.
Usłonecznienie roczne (w godz.) 1300
Temperatura powietrza (średnia roczna) 7,3ºC
Amplituda temperatur skrajnych 55,0ºC
Liczba dni z komfortem klimatycznym w roku 42%
Liczba dni gorących (w roku) 21
Liczba dni bardzo mroźnych (w roku) 19
Liczba dni z opadem (w roku) 164
Średnia prędkość wiatru 2,6 m/s.
PROFIL LECZNICZY UZDROWISKA:
- Choroby układu moczowego
- Choroby górnych i dolnych dróg oddechowych
- Choroby układu trawienia
- Choroby reumatyczne
- Choroby ortopedyczno-urazowe
- Osteoporoza.
- Choroby dziecięce:
- Choroba układu oddechowego
- Choroba ortopedyczno-urazowe.
SANATORIA UZDROWISKOWE, OŚRODKI WCZASOWO-LECZNICZE:
- "Uzdrowisko Szczawno-Jedlina" S.A.
58-310 Szczawno-Zdrój, ul. Ratuszowa 1,
tel. (0-74) 664 27 60, fax (0-74) 664 27 61 - Kolejowe Sanatorium Uzdrowiskowe
58-310 Szczawno Zdrój, ul. Ofiar Katynia 3/5,
tel./fax (0-74) 664 26 30, 665 36 36, tel. (0-74) 665 36 36
ATRAKCJE TURYSTYCZNE:
- Zamek Książąt - zbudowany w XIII w. przez Bolka i Świdnickiego, zwanego Surowym. W 1509 r. przechodzi w posiadanie rodziny Hochbergów (książąt pszczyńskich) aż do II wojny światowej. Część frontowa późnobarokowa z XIII w.; barokowa sala Maksymiliana, trasy, Czarny Podwórzec z galerią herbów właścicieli zamku. Obok zamku stylowe zabudowania Stadniny Ogierów, gdzie odbywają się zawody hippiczne i międzynarodowe aukcje konia wierzchowego.
- Państwowe Stado Ogierów Książ
- Muzeum Okręgowe, ul. 1 Maja 9
- Palmiarnia w Lubiechowie z 1911 r. ściany palmiarni wyłożone lawą wulkaniczną z sycylijskiego wulkanu "Etna". Wiele egzotycznych roślin; palmy, drzewa kawowe, eukaliptusy, agawy, storczyki.
- Jezioro "Daisy" zwane wałbrzyskim "Morskim Okiem", niedaleko palmiarni, w kamieniołomie.
- Andrzejówka - ośrodek wczasów zimowych. Tu co roku odbywa się bieg Gwarków.
- Bolków - zamek piastowski z XIII w., częściowo w ruinie, fragmenty murów miejskich z basztami z I poł. XIV.; na rynku kamienice z XVIII-XIX w.
- Krzeszów: zespół klasztorny cystersów (12-92), zabytek klasy zerowej. Kościół św. Józefa z 1696 r. (cykl fresków H. Willmanna), Kościół opacki M.B. Łaskawej (1728-35), Mauzoleum Piastów świdnicko-jaworskich (sarkofagi, Bolka I i Bolka II, epitafium dynastyczne). Klasztor (1660), w pobliżu barokowa Droga Krzyżowa.
- Chełmsko śląskie (woj. dolnośląskie), atrakcja turystyczną jest zespół drewnianych domów tkaczy, tzw. Dwunastu Apostołów. Zachowało się jedenaście. Domy zbudowane w pierwszej dekadzie XVIII w., mają charakterystyczny układ. Wysunięte szczyty i podcienia osłaniają wejście do sieni. Stamtąd wejście do wnętrza z izbą mieszkalną i warsztatem. Drugie wejście prowadziło do przepływającej obok rzeczki, w której tkacze moczyli płótna.
CYKLICZNE IMPREZY KULTURALNE:
- Festiwal Muzyki im. Henryka Wieniawskiego (czerwiec)
- Dni Szczawna Zdroju (czerwiec)
- Letnie kursy gitary klasycznej (sierpień)
- Fiesta balonowa (sierpień)
- Krajowy Festiwal Latawcowy (wrzesień)
- Całoroczny cykl kameralnych spektakli operowych przygotowywanych przez Państwową Operę we Wrocławiu.
- CDI Eliminacje Pucharu świata w Ujeżdżaniu - Książ - Wałbrzych (lipiec).
INFORMACJE KOMUNIKACYJNE:
Dojazd kolejką do stacji Wałbrzych-Miasto, następnie autobusem miejskim do Szczawna. Możliwy też przyjazd autobusem z Wrocławia do Szczawna lub dworca PKS w Wałbrzychu.